NW. DWÓR GD. - RÓŻEWO   21 marca 2010

MALBORK         27 marca 2010

MIKOSZEWO - STOBIEC - NW. DWÓR     15 maja 2010

 

 

54  21 marca    Nw.Dwór – Różewo

Przez Kiezmark trasą elbląską za Nw. Dwór. Skręt w lewo na Różewo; stary pomennonicki cmentarzyk jest oczyszczony z zeschłych zarośli, ale nagrobki w bardzo złym stanie; są ślady bieżącej dewastacji.

 

 

 

Jeszcze nieco dalej na N, zatrzymujemy się na Kanale Różewo, kilkaset metrów po lewej zagadkowy ceglany komin, idziemy tam błotnistym brzegiem.

 

 

 

 

Krzysztof rozszyfrowuje układ dawnej przepompowni parowej (komin pochodzi z kotłowni), zachował się kanał odprowadzający („górny”) i owalne poszerzenie w którym zapewne kiedyś pracowało koło pompujące, na pionowej osi. Krzysztof przedstawia rozsądną rekonstrukcję tego węzła wodnego N54o11,955’  E19o10,412’.

http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4950&postdays=0&postorder=asc&highlight=r%F3%BFewo&start=15 

Powrót na Mikoszewo gdzie podejmowani jesteśmy gościnnym obiadem.

 

 

 

27 marca    Malbork

Samochodem w kiepską pogodę przez Kiezmark, Ostaszewo, Nw.Staw, Malbork. Wchodzimy do Zamku, celem jest wystawa archeologiczna z okolic. Wystawa okazuje się mało interesująca, za to zwiedzamy po raz pierwszy - udostępnione wnętrze Kościoła Zamkowego.

 

 

 

 

 

 

56   15 maja    Mikoszewo – Stobiec – Nw.Dwór

Samochodem przez Sobieszewo, Mikoszewo, Jantar, Rybinę, Tujsk, Stobiec w kierunku Gozdawy. Krzysztof prowadzi w rejon resztek węzła wodnego dawnego akweduktu i systemu przepompowego. Zachowało się betonowe koryto suchego już teraz akweduktu. N54o14,465’ E19o10,090’.

 

 

 

Oraz fundamenty wiatraka pompującego. Mój przyjaciel jak zwykle inteligentnie rozszyfrowuje techniczne szczegóły tego urządzenia. Więcej na:

http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=121109&highlight=#121109    

Dobrze, że jest pożytek z inicjatywy szerokiego udostępnienia starych map. Doczekała się zresztą ona w ubiegłym roku odznaczenia z okazji 90 lat służby kartograficznej WP

 

 

Powrót przez Nowy Dwór jest skomplikowany, bo samochód zostaje w warsztacie w Marzęcinie, a my wracamy autobusem  

 

 

 

 

 


 

nowy adres:  tomasz.plucinski@ug.edu.pl

F strona z indeksem opisów turystycznych
F strona główna